6.2.14

Συνεχίζει το σερί των νικών ο Πανθρακικός

Με νίκη συνέχισε ο Πανθρακικός τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λιγκ, καθώς επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 6΄, όταν ο Παπαγεωργίου έκανε μια σέντρα-σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Γιωργαλλίδη. Το θέαμα δεν ήταν καλό στην Κομοτηνή και δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 30ο λεπτό, όταν ο Πανθρακικός «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Ιγκόρ «σημάδεψε» το δοκάρι του Γιωργαλλίδη. Από εκεί και μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν την έλεγχο της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Κρητών, οι οποίοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το «μηδέν».
Στο 61΄ ο Πανθρακικός απείλησε με το σουτ του Ρομέου έξω από την περιοχή, το οποίο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 65΄ «απάντησε» στις ευκαιρίες ο Πλατανιάς με την κεφαλιά του Σιαλμά από το φάουλ του Μενδρινού, η οποία έστειλε την μπάλα άουτ. Τελικά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να «ανοίξουν το σκορ» στο 70΄ με τον Λαδάκη, ο οποίος έξω από την περιοχή έκανε το σουτ και η μπάλα, αφού «βρήκε» στον Φαΐσκα, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στο βάθος της
Ο Πλατανιάς προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο 89΄ το μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταβίντ Τόρες βρέθηκε «σε θέση βολής», αλλά από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το «τρίποντο», το οποίο ήταν το όγδοο σε 12 εντός έδρας αγώνες τους στο εφετινό πρωτάθλημα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Ιγκόρ, Ντιόγκο, Λαδάκης, Τζάνης (81΄ λ. τρ. Τριανταφύλλου), Εμπόου, Μολίνα (55΄ Μπαϊκαρά), Ρομέου (84΄ Χασομέρης), Μπεν Σαμπάτ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Νίκος Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Ινκούμ, Φερνάντες, Αγκιλέρα, Φαΐσκα, Δημήτρης (46΄ Γουνδουλάκης), Καζναφέρης (74΄ Νταβίντ Τόρες), Μενδρινός, Σιαλμάς, Κάταϊ (46΄ Μπέλιτς), Βλαχοδήμος