23.3.13

Νίκη ζωής με 71-60 του ΚΑΟΔ στην Καβάλα που εξακολουθεί να αγωνιά

Με κορυφαίους τους Μισέλ και Πάλμερ, ο ΚΑΟΔ πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα με 71-60 επί της ομώνυμης ομάδας και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή του στην Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Μάρκοβιτς βρίσκεται στην ένατη θέση με 28 βαθμούς, αφήνοντας την Καβάλα στην 12η με 26.
Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις απουσίες που είχε η Καβάλα και κατάφεραν από νωρίς να αποκτήσουν διαφορά της τάξης των 5 πόντων την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού αντεπιτέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστική τον Μίτροβιτς που είχε 9 πόντους στο ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι 34-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η γηπεδούχοι με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 45-45 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του ΚΑΟΔ με εξαιρετική απόδοση του Μισέλ ο οποίος τελείωσε το δεκάλεπτο με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, έκανε ένα σερί 7-0 και απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων στο 30' (52-45).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά ο Πάλμερ ήταν άξιος συμπαραστάτης του Μισέλ και εν τέλει ξέφυγαν από την Καβάλα που δεν μπορούσε να ακολουθήσει.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-34, 45-52, 60-71.
Διαιτητές: Κανατζής, Μάνος, Ταβουλαρέας

ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 2, Άρμπετ 9 (1), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 7 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 14 (4), Ταϊρού 5, Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 15, Ατσάρα 6.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλες 6 (2), Ακεψιμαΐδης 5, Μπένας 2, Μισέλ 16, Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης 11 (2), Ζάρας 3 (1), Ιωάννου, Πέλμερ 16, Ρόου 2.