6.11.11

Νίκη μέσα στο Μαρούσι για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας!

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και τη δεύτερη συνολικά έως τώρα στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (σερί 13-0) για να φτάσει στην άνετη εκτός έδρας νίκη με 70-59 επί του Αμαρουσίου, σε αγώνα για την 3η ημέρα του πρωταθλήματος της Α1. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Ο` Μπράιαντ που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-36, 41-55, 59-70.
Η ομάδα της Καβάλας εμφανίστηκε πιο... δουλεμένη σε σχέση με το Μαρούσι των πολλών προβλημάτων, γεγονός που φάνηκε σε σχεδόν όλη τη διάρκεια του αγώνα με σημαντικές διαφορές.
Τη μοναδική στιγμή που οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν ήταν στο 25ο λεπτό όταν με δύο σερί τρίποντα των Κόμματου και Κογιαντίνοβιτς έριξαν τη διαφορά στον πόντο (41-42). Όμως η ομάδα του Πρίφτη με σερί 13-0 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διαφορά 14 πόντων (41-55).
Η παράσταση νίκης ολοκληρώθηκε στην τέταρτη περίοδο, με την Καβάλα να πετυχαίνει εύκολα καλάθια κυρίως με τους Πάσαλιτς, Γκάρισαον και Ο` Μπράιαντ οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13, 13 και 17 πόντους αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 70-59.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Λινάρδος): Δεμερτζής, Νικολαίδης 15 (2), Ακεψιμαΐδης 3 (1), Έλεγκαν 2, Χαριτόπουλος 11, Γκαγκαλούδης 12 (1), Κογιαντίνοβιτς 3 (1), Τσόντζος, Κόμματος 13 (2), Μανταλβάνος 2.
ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (1), Γκάρισον 13 (1), Αγγελόπουλος, Τέιλορ 8, Στεφανίδης, Γεωργάκης, Κοστόφ 8, Καραποστόλου 9 (1), Σίμτσακ 2, Ο'Μπράιαντ 17.